انتخاب رنگ لباس مناسب برای عکاسی از نوزادان

بدون شک یکی از مهمترین نکات عکاسی از کودکان انتخاب رنگ لباس است. البته نباید از لوکیشن‌های مناسب برای عکاسی از نوزاد نیز غافل شد. از آنجایی که کودک یا نوزاد قادر به درک و اجرای ژست‌های مورد نظر عکاس نیست، انتخاب لوکیشن مناسب برای عکاسی و همچنین انتخاب، تم، مدل و رنگ لباس نوزاد نقش مهمی در زیباتر شدن عکاس‌های نوزادی خواهند داشت. ما در این مقاله جامع به بیان نکات مهمی در مورد انتخاب رنگ لباس مناسب برای عکاسی از نوزادان می‌پردازیم.

انتخاب رنگ لباس مناسب برای عکاسی از نوزادان

همانطور که اشاره کردیم اجرای ژست مناسب برای کودک یا نوزاد که هیچ درکی از آن ندارد عملاً کار بسیار سختی است اما می‌توان با رعایت استاندارد‌ها و نکات دیگری چون انتخاب لوکیشن مناسب، اجرای صحیح پس زمینه و تم‌های رنگی و همچنین لباس مناسب از نظر طرح و رنگ برای کودک مقدمات یک عکاسی‌ایده‌آل نوزادی یا کودکانه را فراهم کرد. انتخاب لباس مناسب آنقدر‌ها هم که به نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست. اغلب والدین در زمان عکاسی از انتخاب یک لباس مناسب که تناسب خوبی از نظر رنگ و طرح با لوکیشن و فضای عکس داشته باشد عاجز هستند. در ادامه شما را با نکاتی آشنا می‌کنیم که در انتخاب رنگ لباس مناسب برای نوزاد یا کودک در زمان عکاسی به شما کمک می‌کند.

انتخاب رنگ لباس با توجه به رنگ پوست

ابتدا باید رنگ پوست کودک خود و سرد یا گرم بودن آن را تشخیص دهید. کار آسانی است، قبل از عکاسی باید به قسمت داخلی بازوی کودک نگاه کنید اگر رگ‌ها در این ناحیه به صورت رگه‌های سبز رنگ هستند کودک شما دارای پوستی با توناژ رنگی گرم است و اگر این رگه‌ها به رنگ آبی یا کبود باشند توناژ رنگی پوست کودک سرد است. در صورتی که رگه‌ها ترکیبی از سبز و کبودی داشته باشند رنگ پوست کودک گندمی یا متوسط است.

برای این که کنتراست خوبی از نظر رنگی در عکس ایجاد کنید باید برای کودکان با توناژ رنگی سرد پوست از رنگ‌های گرم و برای کودکان سفیدپوست با توناژ گرم پوستی از رنگ‌های سرد در پس زمینه یا لباس استفاده شود. رنگ‌های خنثی معمولاً برای هر دو طیف رنگی پوست مناسب هستند و کودکانی که پوست گندمی یا متوسط دارند می‌توانند هر رنگی را انتخاب کنند.

انتخاب رنگ لباس برای کودکان با پوست تیره

برای کودکانی که دارای رنگ پوست تیره هستند استفاده از رنگ‌های روشن مناسب است. رنگ‌هایی چون خاکستری، آبی روشن، طلایی، صورتی روشن و… برای این افراد بسیار مناسب است.

نکته مهمی که در هماهنگ کردن لباس کودک و رنگ پوست او وجود دارد عدم استفاده از رنگ‌های هم رنگ پوست در لباس کودک است. بهتر است که حتماً کنتراست‌های رنگی را در نظر داشته باشید.

انتخاب رنگ بر اساس جنسیت نوزاد

اگرچه نمی‌توان نگاه جنسیتی به رنگ‌ها داشت اما در طول سالیان برخی از رنگ‌ها، معمولاً محبوب خانم‌ها هستند و برخی از رنگ‌ها نیز برای آقایان خوشایندتر هستند. پس می‌توان از این مسأله استفاده کرد و برای عکاسی از نوزادان دختر از رنگ لباس‌هایی چون ترکیب سرخ و سفید، ترکیب صورتی و خاکستری، صورتی، ترکیب صورتی و سفید، ترکیب قرمز و سفید، سفید و امثال آن استفاده کرد.

برای کودکان پسر نیز رنگ لباس‌هایی مثل خاکستری، آبی، ترکیب آبی و خاکستری، ترکیب خاکستری و سفید، قهوه‌ای، قرمز و سفید مناسب است.

برخی از رنگ‌ها مثل سبز، لیمویی و نارنجی را نیز می‌توان هم برای دختر‌ها و هم برای پسر‌ها مورد استفاده قرار داد. همچنین ترکیب کردن رنگ‌ها با یکدیگر و استفاده از توناژ‌های رنگی مختلف یک رنگ یا انتخاب ترکیب رنگ‌های مکمل یکدیگر نیز می‌تواند یک انتخاب مناسب در این زمینه محسوب شود.

انتخاب رنگ لباس بر اساس تم رنگی پس زمینه

یکی دیگر از مواردی که می‌توان در انتخاب رنگ لباس نوزادان و کودکان در زمان عکاسی از آن‌ها استفاده کرد، انتخاب رنگ لباس بر اساس تم رنگی پس زمینه است. شما می‌توانید بر اساس تم رنگی که برای لوکیشن عکاسی در نظر گرفته شده است، مطابق با قوانین ست کردن رنگ‌ها از رنگ‌های مورد نیاز در انتخاب لباس کودک بهره بگیرید.

در چنین شرایطی معمولاً انتخاب رنگ بر اساس تم رنگی ممکن است با انتخاب رنگ‌های همسان، انتخاب توناژ‌های مختلف رنگی مشابه یا انتخاب رنگ‌های متضاد و یا رنگ‌های همجوار صورت گیرد.

مثلاً اگر تم رنگی پس زمینه عکاسی سبز است، شما می‌توانید از انواع توناژ‌های رنگی سبز برای لباس نوزاد استفاده کنید و یا از رنگ متضاد سبز یعنی قرمز در این تم بهره ببرید همچنین انتخاب رنگ آبی به عنوان رنگ همجوار رنگ سبز در دایره رنگ‌ها نیز یک انتخاب مناسب و اصولی است.

یک راه حل ساده نیز وجود دارد، استفاده از رنگ‌های خنثی برای لباس کودک یا نوزاد. به این ترتیب شما می‌توانید این لباس‌ها را با هر تم رنگی ست کنید. معمولاً رنگ‌های خنثی مثل طوسی، سفید، مشکی، کرم، طلایی و نقره‌ای و… قابلیت ست شدن با همه رنگ‌ها را دارند. بنابراین زحمت ست کردن لباس با رنگ‌های مختلف برای هر لوکیشن از سر شما باز می‌شود.

انتخاب رنگ لباس مناسب برای عکاسی از نوزادان

انتخاب رنگ لباس برای عکاسی بر اساس استایل و مفهوم

یک نکته کاربردی دیگر در انتخاب رنگ لباس نوزاد یا کودک در زمان عکاسی، انتخاب رنگ با توجه به استایلی است که برای کودک انتخاب می‌شود. مثلاً در عکاسی از نوزاد انتخاب رنگ‌های بسیار روشن نشان از پاکی کودک دارد، شما می‌توانید از صورتی روشن یا آبی روشن در ترکیب با سفید بهترین انتخاب را برای نوزادان داشته باشید. رنگ‌های دیگری چون لیمویی یا زرد روشن، سبز روشن و بنفش بسیار روشن نیز از جمله رنگ‌هایی است که می‌تواند زیبایی عکس نوزاد را چندین برابر کند. در این انتخاب‌ها باید به اجزای موجود در لوکیشن برای عکاسی، مثل اسباب بازی، اکسسوری‌ها و… توجه داشته باشید و هارمونی خوبی از نظر ترکیب رنگ‌ها ایجاد کنید.

برای کودکان نوپا انتخاب رنگ‌های پرنشاط و پرانرژی مثل نارنجی، قرمز، لیمویی و سرخابی مناسب به نظر می‌رسد. به این ترتیب انرژی و نشاط یک کودک نوپا به خوبی در تصویر تعریف می‌شود.

برای کودکانی که زیر ۶ سال هستند انتخاب رنگ بر اساس جنسیت‌ایده خوبی به نظر می‌رسد مثلاً برای دختران از رنگ‌های صورتی، سرخابی، یاسی و… و برای پسران از رنگ‌های آبی، سورمه‌ای، قهوه‌ای، سبز و… استفاده شود. همچنین می‌توان از ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌هایی مثل سفید یا طوسی و مشکی ترکیب‌های رنگی بسیار مناسبی ایجاد کرد. مثلاً انتخاب یک پیراهن مردانه سفید با یک شلوار جین آبی برای پسربچه ۳ ساله با لوکیشن اسپرت انتخاب‌ایده‌آلی به نظر می‌رسد. انتخاب یک تاپ و دامن با پاپیون‌ها، جوراب و کفش‌های عروسکی سفید یا صورتی یک انتخاب عالی برای دختربچه‌ها در سنین ۲ تا ۴ سالگی در یک لوکیشن اسپرت محسوب می‌شود.

انتخاب رنگ های مختلف

گاهی نیاز نیست که خود را تابع هیچ قانونی بدانید، شما می توانید از لباس هایی با رنگ های شاد و کودکانه برای عکاسی استفاده کنید به ویژه اگر قرار است که از کودک عکس های طبیعی یا در محیط های باز عکس بگیرید، رنگ های متنوع و شاد انتخاب خوبی به نظر می رسند.

نکات مهم در انتخاب رنگ لباس مناسب برای عکاسی از نوزادان

  • انتخاب رنگ اگرچه می‌تواند یک امر کاملاً سلیقه‌ای باشد اما اشتباهات کوچک در انتخاب رنگ مناسب تأثیر بسیاری در کاهش کیفیت عکس‌های آتلیه‌ای خواهد داشت.
  • انتخاب رنگ لباس کودک در زمان عکاسی تابع هیچ قانون نوشته شده‌ای نیست اما نکاتی که ما در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم باعث می‌شود تا عکس‌های کودک یا نوزاد شما از زیبایی‌های بصری بیشتری برخوردار باشد.
  • گاهی می‌توانید با انتخاب رنگ‌های مختلف و جسورانه یک تم رنگی متفاوت ایجاد کنید و از نتایج جالب آن بهره‌مند شوید.
  • انتخاب رنگ لباس نوزاد نقش مهمی در جلوه‌های بصری عکس خواهد داشت.  سعی کنید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که از نظر توناژ رنگی با تم عکس یا لوکیشن بیشترین تناسب را داشته باشد.
  • انتخاب رنگ می‌تواند بر اساس فاکتور‌هایی چون جنسیت کودک، سن او، لوکیشن و پس زمینه عکس و… صورت گیرد تا بیشترین تأثیر را روی بیننده عکس داشته باشد.
  • انتخاب رنگ لباس با توجه به رنگ پوست نوزاد یا کودک نیز مسأله مهمی است که به قوانین آن در مقاله اشاره کردیم.
  • باید توجه کنید که همه رنگ‌های انتخاب شده از نظر قوانین ست کردن رنگ‌ها مناسب باشند.  انتخاب رنگ‌های نامناسب جلوه بصری عکس را به طور کلی تحت الشعاع قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

انتخاب رنگ لباس کودک بخش مهمی از فرآیند عکاسی از کودک یا نوزاد محسوب می‌شود که توجه به آن نقش بسیار مهمی در خروجی بهتر عکس‌ها خواهد داشت. اگرچه می‌توان این انتخاب را بر اساس سلیقه یا نماد‌های جنسیتی انجام داد اما قوانین و اصولی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم به شما کمک می‌کند تا تصاویر حرفه‌ای‌تری از کودک خود ثبت کنید و بتوانید عکس‌های زیباتری ثبت کنید. دنیای رنگ‌ها بسیار متنوع است و انتخاب‌های گسترده‌ای پیش روی شما قرار دارد پس سعی کنید با منطق، خلاقیت و نگاه جسورانه به رنگ‌ها بیشترین تأثیر را روی مخاطب تصاویر خود داشته باشید. نکاتی که در مقاله به آن‌ها اشاره شد راهنمای خوبی برای انتخاب رنگ لباس کودک در عکاسی محسوب می‌شود.

آتلیه عکاسی نوشا با عکاسان مجرب و تجهیزات حرفه‌ای آماده عکاسی از شما و کودکان عزیزتان است. برای دریافت مشاوره و هماهنگی با شماره 09901717321 تماس بگیرید.