عکاسی پرتره از کودک

 

عکاسی پرتره از کودک، دشواری‌های خاص خود را دارد و باید نکاتی را در این‌ باره در نظر گرفت. این عکس‌ها با استفاده از ژست‌های کودکانه فراهم می‌شوند تا یادآور روزهای کودکی باشند. عکس‌های پرتره از کودکان دارای جذابیت خاصی هم هستند. چرا که شما می‌توانید خلاقیت بسیار بالایی در این زمینه به خرج دهید، عکس‌های کاملا متفاوتی فراهم کنید.

در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه عکاسی پرتره از کودک بپردازیم و برخی از نکات مهم برای این شیوه عکاسی را بیان نماییم؛ اما پیش‌ از آن لازم است بدانید که عکاسی پرتره به چه شیوه عکاسی می‌گویند.

عکاسی پرتره چیست؟

پرتره در عکاسی در معنای تک چهره به کار می‌رود. در یک مفهوم و معنای دقیق‌تر می‌توان گفت عکاسی پرتره نوعی از عکاسی است که انتقال بار اصلی محتوایی، معنایی و حسی آن، تنها بر عهده چهره و حالات آن است.طبق این تعریف کلی می‌توان عکس‌های کلوزآپ، مدیوم کلوزآپ، مدیوم شات و یا حتی در برخی از موارد لانگ شات با چند چهره را پرتره دانست. اما در این شرایط باید بار اصلی عکس و تأکید آن بر حالات صورت باشد.

اهمیت نور، ترکیب‌بندی و رنگ

یکی از نکات بسیار مهمی که در زمینه عکاسی پرتره به‌ ویژه عکاسی از کودکان باید در نظر داشته باشید توجه به عناصری از قبیل نور، ترکیب‌بندی و رنگ است.این شیوه عکاسی از کودکان نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالایی هم دارد. همین عامل نیز باعث می‌شود تا در بیشتر مواقع عکاسان بسیار حرفه‌ای به این حوزه وارد شوند.

برای فراهم کردن عکس‌های پرتره از کودکان باید وسایل و تجهیزات این کار را نیز در اختیار داشته باشید و نورها، رنگ‌ها، زوایای مختلف و… را به‌ خوبی بشناسید. در واقع نورپردازی در عکس‌های کودکان به اندازه‌ای مهم است که تفاوت میان عکس خوب، عکس متوسط و ضعیف را مشخص خواهد ساخت.

اگر شما بتوانید به نورپردازی صحیح دست بزنید این امکان را دارید که زیبایی‌های یک عکس را برجسته‌تر سازید. در این شیوه عکاسی، هدف عکاس از نورپردازی این است که زیبایی‌های کودک را تقویت نموده و آن‌ها را به تصویر بکشد.بنابراین اگر قصد دارید به شیوه‌ای کاملا حرفه‌ای و بدون ایراد به عکاسی پرتره از کودکان دست بزنید، نباید اهمیت نور را نادیده بگیرید. بیشتر عکاسان حرفه‌ای بر این باورند که بهتر است نور از یک‌سو و به‌ صورت کاملا مستقیم به چهره کودک تابانده شده و به‌ صورت کاملا طبیعی به تصویر کشیده شود تا آزادی و رهایی او در تصویر مشخص باشد.تنظیم دیافراگم، تنظیمات سرعت شاتر و… نیز ضرورت دارد. از طرف دیگر فرد عکاس باید بتواند رابطه‌ای صمیمی با کودک ایجاد کند تا بتواند به ژست‌های او سر و سامان دهد. وی باید سعی داشته باشد شخصیت کودک را در عکس خود ثبت کند.

عکس‌های پرتره از کودکان باید سه‌بعدی به ‌نظر برسند. بنابراین توجه به پیش‌زمینه، میان زمینه و همچنین پس‌زمینه دارای ضرورت اساسی است.

پرتره مستقیم از کودک

شما می‌توانید با در نظر گرفتن سن کودک، ژست‌ها و حالت‌های مختلفی را در عکس به وجود آورید. هرچه کودک، سن بالاتری داشته باشد امکان همکاری او با عکاس بیشتر خواهد بود.

در مواقعی که قصد دارید یک عکس پرتره از یک نوزاد فراهم کنید نیاز به وسایل و ابزاری دارید. چرا که کنترل کردن بدن نوزادان به‌ سختی صورت می‌پذیرد. بنابراین بهتر است وسایل و تجهیزاتی امن داشته باشید تا بتوانید بدن این کودکان را تحت کنترل خود دربیاورید و ژست‌های ثابتی ایجاد کنید.

بیشتر عکاسان حرفه‌ای در این شرایط سعی می‌کنند کودکان را به‌ نحوی قرار دهند که نگاهشان به‌ صورت کاملاً مستقیم به سمت دوربین باشد.

بهتر است سر کودک را به‌ گونه‌ای قرار دهید که به‌ صورت کاملاً طبیعی به دوربین نگاه کند. اگر بتوانید چانه او را به سمت پایین قرار دهید عکس بهتری فراهم خواهید کرد.

چرا که در این‌ صورت چشمان کودک بازتر به‌ نظر می‌رسند. توجه داشته باشید که در عکاسی پرتره از نوزادان بهتر است از نور طبیعی استفاده کنید. چراکه فلش زدن باعث می‌شود تا حواس کودک پرت شده و یا بترسد. اگر بتوانید از نوزادان در مواقعی که خواب هستند عکاسی کنید عکس‌های بسیار مناسبی به دست خواهید آورد.

عکاسی پرتره

پرتره زاویه‌دار از کودک

شما می‌توانید در سنین مختلف کودکان، پرتره‌های زاویه‌دار را فراهم کنید. در این شیوه نگاه و صورت کودک به‌ طور کاملا مستقیم به سمت دوربین قرار نمی‌گیرد.

در واقع در این روش سعی شما بر این است که شانه‌های کودک را به‌ نحوی قرار دهید که با دوربین زاویه‌ای ۹۰ درجه را به وجود آورد. با این‌ حال سر کودک باید به سمت دوربین قرار بگیرد و به آن نگاه کند. حتی می‌توانید عکس‌های نیم‌رخ فراهم کنید که جذابیت خاص خود را دارند.

نکات لازم در عکاسی پرتره از کودک

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در این شیوه عکاسی باید به آن توجه داشته باشید موضوع زمان و لحظه است.

عکاس حرفه‌ای به‌ خوبی می‌داند که باید توجه خاصی به لحظه‌های خاص داشته باشد. لحظه‌ خاص به‌ معنای ساده‌ترین لحظه و در عین‌ حال دیدنی‌ترین لحظه‌ها است.

در حقیقت عکس کودک باید ساده بوده و به دنیای کودکانه او ارتباط داشته باشد. در این روش عکاسی باید قدر لحظه‌ها را بدانید و هر حرکت ساده و جذاب کودک را به یک عکس ماندگار تبدیل سازید. این کار را باید با نهایت سرعت انجام دهید.

چرا که ژست‌های کودک در بیشتر موارد غیر قابل بازگشتند. شما می‌توانید خنده‌های از ته دل کودک، لبخندهای ملایم او و یا حتی بغض‌های او را ثبت نمایید. اگر بتوانید پیش‌ از آغاز به کار عکاسی با کودک هم‌بازی و صمیمی شوید، می‌توانید بهترین عکس‌های پرتره را فراهم کنید.

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که در زمینه عکاسی پرتره از کودکان باید در نظر داشته باشید توجه به عامل تفاوت‌های میان کودکان است. ممکن است اشتراک‌هایی در بسیاری از زمینه‌ها میان کودکان وجود داشته باشد.

اما شما نمی‌توانید از این نقاط اشتراک، استفاده کرده و از طریق آن‌ها، عکس‌های جذابی فراهم کنید. مثلا ممکن است بتوانید از کودکی در هنگام خوردن شکلات، عکس خوبی بگیرید. اما نتوانید از کودک دیگر نیز با همان کیفیت عکاسی کنید.

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای بر این باورند که برای عکاسی پرتره از کودکان باید با آن‌ها هم‌سطح و هم ارتفاع شوید. یعنی از بالا از آن‌ها عکاسی نکنید. در صورتی‌ که هم ارتفاع و هم‌سطح کودکان قرار بگیرید، این امکان را دارید که چهره واقعی آن‌ها را به تصویر بکشید. از طرف دیگر کنترل عکس و کیفیت آن‌ هم بهتر خواهد بود.

عکاسی پرتره 2

اهمیت ژست

در فرایند عکاسی از کودک، به صبر و شکیبایی بسیار زیادی نیاز خواهید داشت. چراکه در این شرایط شما با یک کودک طرفید. بنابراین زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوانید وی را قانع کنید تا ژست مورد نظر شما را پیاده‌سازی و اجرا کند.پس سعی شما بر این باشد که ژست‌ها و حالت‌های بسیار ساده‌تری را در نظر داشته باشید تا هم کودک با خیالی آسوده، جلوی دوربین شما قرار بگیرد و هم خودتان راحت‌تر باشید.

برخی از عکاسان حرفه‌ای برای این‌که بتوانند حالات و احساس مورد نظر خود را به کودک انتقال داده و ژست‌های خاصی را از او فراهم نمایند، کودک را به خیابان و یا یک منظره و یا فضای باز انتقال می‌دهند تا کودکان احساسات واقعی خود را به این موقعیت‌ها نشان دهند.برای نمونه، بیشتر کودکان از دیدن طبیعت خوشحال خواهند شد و یا غرق تعجب و تفکر شده و یا حتی شیطنت‌های کودکانه‌ آن‌ها بروز و ظهور پیدا می‌کند. تمامی این موارد بهترین ایده‌هایی هستند که شما می‌توانید در هنگام عکاسی پرتره از کودکان از آن‌ها استفاده کنید.
عکس‌های شما از کودکان باید کاملا ساده و متداول باشد. مثلا شما می‌توانید از کودک در یک موقعیت مناسب و یا حتی در شرایطی که یک خوراکی را با میل و اشتیاق مصرف می‌کند، عکس بگیرید.ممکن است این عکس‌ها، رسمی و یا خیلی خوب به‌ نظر نرسند، اما کودکان را همان گونه که هستند به تصویر می‌کشند.

کودکانی که گاهی کثیف، گاهی زیبا، گاهی بسیار فعال و پرتکاپو و گاه تنبل، بی‌حوصله و بی‌حال به‌ نظر می‌رسند.کودکانی که در سنین بالاتر واقع شده‌اند، مثلاً کودکان ۴ یا پنج‌ساله در بیشتر مواقع می‌توانند ارتباط بسیار خوبی با شما برقرار نمایند و لذا قادرند از دستورالعمل‌های شما نیز اطاعت کنند. اما این مدت زمان، محدود است. مثلاً آن‌ها می‌توانند ۲ دقیقه گوش به فرمان شما باشند. بعد از آن تمایل دارند خودشان عکسشان را مدیریت کنند. بنابراین می‌توانید از آن‌ها سؤال کنید که دوست دارند در عکسشان چه کاری انجام دهند و سپس از حالت و حس ایجاد شده توسط آن‌ها عکس بگیرید.

عکاسی پرتره 3

اهمیت برنامه‌ریزی در فرایند عکاسی پرتره از کودک

برای فراهم کردن عکس‌های پرتره از کودکان، لازم است از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید. چراکه تعداد بسیار کمی از کودکان منتظر می‌شوند تا شما لنز دوربینتان را تعویض و یا تنظیم کرده و یا باتری و یا کارت حافظه و… آن را بررسی کنید. بنابراین در این کار سرعت بسیار بالایی به خرج دهید. در غیر این‌صورت فرصت‌ها و لحظات بسیار زیادی را از دست خواهید داد.

در بسیاری از مواقع، لحظاتی که کودک مشغول بازی است و توجهی به اطراف خود ندارد، بهترین زمان برای عکس گرفتن از اوست. به طور خلاصه می‌توان گفت در فرایند عکاسی پرتره از کودک باید به‌ طور هم‌ زمان ۲ فاکتور را مد نظر قرار دهیم و میان آن‌ها تعادل برقرار سازیم. تعادلی میان احساسات و تکنیک‌های عکاسی، اگر به این موارد توجه داشته باشید و تعادل میان این عناصر را رعایت کنید، عکس‌هایی بهتر و ساده‌تر فراهم خواهید کرد.

آتلیه عکاسی نوشا با تجهیزات پیشرفته و عکاسان مجرب آماده ثبت حظات زیبای کودکان شماست برای مشاوره و هماهنگی با شماره 09901717321 تماس بگیرید.