ایده‌های عکاسی خانوادگی

ایده‌های عکاسی خانوادگی

ایده‌های زیادی وجود دارند که با کمک آن‌ها حوادث زیبا و به‌یادماندنی زندگی خود را ثبت کنیم. ضبط صدا، ضبط فیلم، عکاسی ، نوشتن خاطره و… از جمله مهم‌ترین روش‌ها برای ثبت خاطره هستند.

بیشتر مردم اعتقاد دارند که عکاسی بهترین روش برای ثبت خاطره است زیرا دقیقا حال و هوای آن زمان را با جزئیات دقیق در ذهن انسان تداعی می‌کند. برای حفظ خاطرات خود با استفاده از این روش، به فضای کمی جهت ذخیره اطلاعات نیاز دارید، به همین دلیل پرطرفدار است.

همان گونه که بسیاری از شما هم می‌دانید عکاسی یک هنر است که به خلاقیت نیاز دارد. بهتر است هنگام عکاسی کودک از ژست‌های زیبا و خلاقانه استفاده کنید تا عکس‌هایتان هنری و زیباتر به نظر برسند. ایده‌های عکاسی خانوادگی زیادی وجود دارد که در این مطلب به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ایده‌های عکاسی خانوادگی

چرا عکس خانوادگی مهم است؟

معمولا زمانی که درباره عکاسی خانوادگی و عکاسی کودک صحبت می‌شود، همه افراد به ثبت خاطره فکر می‌کنند اما امروزه جنبه‌های دیگری برای آن نمایان شده است.

عکاسی خانوادگی به شما در حفظ پرستیژ خانواده کمک می‌کند. مردم فراوانی سعی دارند که با گرفتن عکس‌های جذاب و زیبا علاوه بر ثبت روزهای خاص و خوب خود، به‌ نوعی یک اثر هنری خارق‌العاده خلق کنند. موضوع ژست گرفتن و نحوه عکاسی در این زمان بیشتر مورد توجه همگان قرار می‌گیرد.

ایستادن ساده در کنار یکدیگر جلوه زیبایی ندارد به همین دلیل بهتر است با ژست‌های زیبایی که عکس‌ها را جذاب‌تر می‌کنند، آشنا شوید.

در عکس‌های خانوادگی باید به‌ گونه‌ای ژست بگیرید که فضای گرم خانوادگی را به بیننده القا کنید. ازآنجایی‌که کودک‌ها در عکس‌های خانوادگی خیلی زود احساس خستگی کرده و می‌خواهند از صحنه فاصله بگیرند، باید عکاس سرعت عمل بیشتری داشته باشد.

نکات مهم برای عکاسی خانوادگی

در عکاسی خانوادگی باید از ژست‌های صمیمی و راحت استفاده کنید اما همیشه ژست زاپاس هم داشته باشید. سعی کنید کارهایی انجام دهید یا ژست‌هایی را انتخاب کنید که لبخند طبیعی بر لب‌های فرزندانتان بنشاند تا از بی‌حوصلگی آن‌ها جلوگیری شود. صحبت و شوخی‌کردن با یکدیگر را فراموش نکنید زیرا باعث نزدیکی و صمیمیت بیشتر شما در عکس‌ها می‌شود.

اگر سن کودک شما کم است، نمی‌توانید هر ژستی را برای عکاسی انتخاب کنید. معمولا کودکان علاقه دارند که آنها را سرگرم کنید به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم از ژست‌هایی مانند راه‌رفتن، دویدن، بغل کردن کودک، گذاشتن او روی شانه، غلغلک دادن و… استفاده کنید که سرگرم شود.

کارها و ژست‌های متناسب با سن کودک را به او واگذار کنید تا از توان و صبر او خارج نباشد.

نکته بعدی که در هنگام عکاسی خانوادگی باید به آن توجه داشته باشید این است که در ابتدا ژست‌هایی را انتخاب کنید که کم‌تحرک هستند. معمولا صبر کودکان و افراد مسن پس از چند عکس تمام می‌شود به همین دلیل بهتر است ابتدا ژست‌های کسالت‌آور را امتحان کنید.

ژست‌هایی که هیجان و شادی بیشتری به همراه دارند را جز گزینه‌های نهایی قرار دهید. اگر می‌خواهید عکس‌های دونفره با همسرتان بگیرید، بهتر است آن را به آخر موکول کنید تا کودکان اذیت نشوند.

کنار یکدیگر قدم بزنید

یکجا نشستن شاید برای بزرگسالان راحت باشد اما باعث خستگی کودکان می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم عکاسی حین قدم‌زدن را امتحان کنید.

خیلی خشک و غیرعادی گام برندارید، هرچه طبیعی‌تر برخورد کنید عکس شما زیباتر می‌شود. سعی کنید دست کودک را در دست خود بگیرید. البته می‌توانید او را در آغوش بگیرید. فراموش نکنید که زیاد از یکدیگر فاصله نداشته باشید.

قدم‌زدن در عکس خانوادگی

  • ژست مثلثی؛ نشانه انسجام خانواده

یکی از زیباترین حالاتی که می‌توانید با خانواده خود عکس بگیرید، تشکیل یک مثلث است. بهتر است سر افراد دقیقا روی ضلع مثلث فرضی قرار بگیرد؛ ایجاد این طرح در حین حرکت دشوار است پس ایستاده یا نشسته آن را انجام دهید.

اگر فرزندان شما اختلاف قدی زیادی با شما دارند، آنها را روی یک چهارپایه بگذارید یا در آغوش بگیرید.
در این حالت که به صورت ایستاده یا نسته انجام می‌شود، باید افراد بلندقد در وسط قرار گرفته و سایر افراد در کنار او ایستاده یا بنشینند. این ژست یک پیغام که نشان دهنده اتحاد خانواده است را به بیننده منتقل می‌کند.

سایر حالاتی که می‌توان در این روش امتحان کرد عبارت‌اند از:

  • یک فرد با قد معمولی، کودک خانواده را روی دوش خود بگذارد و در وسط قرار بگیرد. حال سایر افراد باید در کنار آنها قرار بگیرند و مثلث تشکیل دهند.
  • پدر و مادر در کنار یکدیگر بنشینند و سایر اعضای خانواده پشت سر آنها ایستاده و حالت مثلث را ایجاد کنند.

ژست مثلثی در عکاسی خانوادگی

برای داشتن لبخند زیبا، بپرید

یکی از زیباترین ژست‌ها هنگامی ایجاد می‌شود که شما به هوا می‌پرید. در حین پریدن احتمال خموده بودن چهره شما کم است به همین دلیل می‌گوییم هنگام عکاسی بپرید. برای این ژست ابتدا کنار یکدیگر بایستید و در صورت تمایل دستان یکدیگر را بگیرید. سپس از کودکان بخواهید که تا 3 بشمارند؛ این کار آنها را هیجان‌زده می‌کند و عکس شما جذاب می‌شود. یکی از بهترین ژست‌ها برای عکاسی کودک همین مورد است. بهتر است عکس‌های متوالی بگیرید تا در نهایت بهترین آنها را انتخاب کنید.

ژست پرش برای عکاسی کودک

  • حین بازی عکس بگیرید

برای اینکه چشمان فرزند شما در عکس بخندد، بهتر است کاری را که او ترجیح می‌دهد، انجام دهید. انجام برخی بازی‌ها مانند خاک‌بازی، توپ‌بازی و… می‌تواند یک ژست عالی برای عکاسی باشد. اما اگر به چنین عکس‌هایی علاقه ندارید، کودک خود را در آغوش گرفته و بچرخانید؛ این عکس حتما سخت‌پسندها را هم راضی می‌کند.

اگر کودک شما از پرتاب شدن به هوا نمی‌ترسد، این ژست را امتحان کنید. معمولا این مدل عکس در عکاسی ضد نور زیبایی بیشتری دارد. البته فراموش نکنید که برای چنین عکس‌هایی باید سرعت شاتر خود را بالا ببرید.

عکاسی کودک خلاقانه

  • برای عکاسی دراز بکشید

یکی از فاکتورهای مهم در عکس‌های طبیعی و زیبای خانوادگی، راحتی اعضای خانواده است. شما می‌توانید در حالتی که آرامش و احساس شادی می‌کنید، عکس‌های به‌یادماندنی بگیرید.

درازکشیدن یکی دیگر از ژست‌هایی است که عکس شما را خاص می‌کند. اما برای عکاسی کودک و خانوادگی باید چگونه دراز بکشید؟

اگر می‌خواهید در یک چمن‌زار عکس بگیرید و چمن‌ها سبز هستند، ژست‌های زیبای زیادی برای شما وجود دارد.

به‌عنوان‌مثال در این مدل عکس پدر و مادر می‌توانند کنار یکدیگر روی شکم درازکشیدن و دستان خود را زیر چانه بگذارند تا تکیه‌گاه سر شود.

حال کودکان می‌توانند روی پشت شما نشسته یا اینکه مانند شما روی زمین دراز بکشد. اگر کودک شما بی‌حوصله شد، می‌توانید با نشان‌دادن درختان یا ابرها، آنها را سرگرم کنید. در این حالت دوربین هم سطح سر شما قرار می‌گیرد.

در ژست بعدی می‌توانید مانند مدل قبل دراز بکشید اما سرخود را نیز زمین قرار دهید. دوباره می‌تواند در راحت‌ترین وضعیت ممکن دراز کشیده یا بنشیند.

دقت داشته باشید برای عکس گرفت در این ژست، باید دوربین کمی از سطح زمین فاصله بگیرد. فقط به این نکته دقت داشته باشید که کودکان زیاد به عکاسی علاقه ندارند و زود خسته می‌شوند به همین دلیل باید ایده‌های زیادی برای ژست عکاسی در سر داشته باشید.

توصیه‌های مهم در عکاسی خانوادگی با کودک

عکاسی از نوزاد بسیار دشوارتر از عکاسی از کودک است زیرا گزینه‌های زیادی برای عکاسی با نوزاد وجود ندارد. از طرفی لحظاتی که نوزاد بیدار بوده، حالت آرام داشته یا لبخند بر لب داشته باشد، بسیار کم است. تنها ژست آنها در آغوش یکی از اعضای خانواده است.

البته عکاسی با کودکان نوپا نیز بسیار چالش‌برانگیز است زیرا آن‌ها می‌خواهند در محیط حرکت کنند و به کشف وسایل جدید بپردازند.

برای عکاسی کودکان نوپا باید ابتدا دوربین و همه خانواده آماده شوند، سپس کودک را در آغوش گرفته و در برابر دوربین قرار دهید؛ حال باید سرعت عکاسی خود را بالا ببرید. اگر در این ژست موفق نبودید، باید به بازی‌کردن یا راه‌رفتن با کودک بپردازید تا برای عکاسی آماده شود.برای اطلاع بیش‌تر از روش‌ها و ایده‌های عکاسی کودک اینجا کلیک کنید.

هرچه کودک بزرگ‌تر شود، عکاسی با او راحت‌تر است به همین دلیل کودکان دبستانی بیشتر برای عکاسی همکاری می‌کنند. البته نباید فراموش کنید که هنوز سن آنها کم است و زود خسته می‌شوند پس باید توجه آنها به دوربین و جلب شود.

سعی کنید با کارهای موردعلاقه کودکان سعی کنید آنها را بخندانید. عکاسی را خیلی طولانی نکنید و بین آن فاصله ایجاد کنید.

عکاسی خانوادگی با نوجوانان و جوانان

به دلیل اینکه نوجوانان و جوانان به عکاسی و خاطره‌سازی علاقه و از اهمیت آن اطلاع دارند، عکاسی از آن‌ها راحت‌تر است. باید سعی کنید در عکاسی به یک اندازه به کودکان و نوجوانان اهمیت دهید تا منجر به ناراحتی آنها نشود.

به دلیل اینکه خلق‌وخوی نوجوانان غیرقابل‌پیش‌بینی است، باید از او سوال کنید که آیا به این ژست علاقه داری؟ در نهایت می‌توانید از او برای انتخاب ژست بعدی نظرخواهی کنید.

جمع‌بندی

اگر تمایل دارید لحظات زیبای زندگی خود را ثبت کنید، حتما عکاسی را انتخاب کنید. اگر از ژست‌های حرفه‌ای و صمیمی برای عکاسی کودک و خانوادگی استفاده کنید، خاطرات شما به شکل هنری و زیباتری ثبت می‌شوند.

نحوه ژست گرفتن با کودکان در سنین مختلف باهم تفاوت دارد به همین دلیل بهتر است درباره خلق‌وخو و بهترین ژست برای آن‌ها در کنار خودت، آگاهی داشته باشید. ما در این مطلب بهترین ژست‌ها برای عکاسی خانوادگی را معرفی کردیم.

آتلیه عکاسی نوشا با عکاسان مجرب و تجهیزات حرفه‌ای آماده عکاسی از شما و کودکان عزیزتان است. برای دریافت مشاوره و هماهنگی با شماره 09901717321 تماس بگیرید.