چگونه با گوشی عکس باکیفیت بگیریم؟

عکاسی همیشه بخش مهمی از ثبت لحظات ما است که با استفاده از آن می‌توان خاطرات را با جزئیات بیشتری به یاد آورد. امروزه وجود گوشی‌هایی با دوربین حرفه‌ای و قدرتمند باعث شده بسیاری از مردم برای عکس گرفتن از گوشی خود استفاده می‌کنند. هنگامی که قصد دارید از یک سوژه به‌خصوص کودک عکاسی کنید باید به نکات زیادی توجه داشته باشید تا عکس شما جذابیت و زیبایی بیشتری داشته باشد.در حال حاضر انواع ژست و انتخاب زمینه را در کلیپ‌های کوتاه فضای مجازی آموزش می‌دهند اما مطمئنا این راهنمایی‌ها کافی نیست. ما در ادامه به پرسش چگونه با گوشی عکس باکیفیت بگیریم پاسخ می‌دهیم، پس این مطلب را از دست ندهید.

 • عکس‎برداری حرفه‌ای با گوشی

انواع عکاسی و چاپ عکس

سبک‌های زیادی برای عکس‌برداری وجود دارد که عکاسان حرفه‌ای را در دنیا مجذوب کرده و از زیبایی و کاربرد خاصی برخوردارند. برخی از پرطرفدارترین سبک‌ها شامل عکاسی صنعتی، منظره، طبیعت بی‌جان، کودک، خبری، انتزاعی، مد، نجوم و… می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که عکس‌های موردعلاقه خود را چاپ کنید تا هر لحظه از آن انرژی خوبی به شما منتقل شود. البته اگر با انواع چاپ عکس آشنا شوید به‌راحتی می‌توانید بهترین کاغذ را برای ثبت خاطرات خود انتخاب کنید.

عکاسی از کودک یکی از محبوب‌ترین سبک‌های عکاسی است که در حال حاضر برخی عکاسان حرفه‌ای و بیشتر خانواده‌ها به آن روی آورده‌اند. البته عکاسی از کودک بسیار دشوار است زیرا کودک هر لحظه حالت مخصوص خود را دارد و با شما به‌عنوان عکاس همکاری نمی‌کند. ما در ادامه تعدادی فوت‌وفن برای عکاسی برای اینکه چگونه با گوشی عکس باکیفیت بگیریم، بیان می‌کنیم که می‌توانید از آنها برای عکاسی از کودک خود استفاده کنید.

عکاسی از کودک

همان گونه که پیش‌ از این گفتیم یکی از سبک‌های پرطرفدار، عکاسی از کودک است که می‌تواند جز شیرین‌ترین سبک‌ها هم باشد. به دلیل اینکه کودک قادر نیست با عکاس همکاری کند، باید علاوه بر سرعت عمل، مهارت کافی نیز به دست آورید. شاید این سبک کمی دشوارتر از سایر شیوه‌ها باشد اما لذتی دوچندان دارد. برای آماده‌شدن جهت عکاسی از کودک باید تجهیزات زیر را در اختیار داشته باشید:

 • دوربین باکیفیت گوشی
 • پروژکتور یا منبع نور حرفه‌ای
 • مونوپاد
 • اکسسوری
 • رفلکتور

عکاسی با گوشی موبایل

عکاسی با گوشی خیلی از دوربین حرفه‌ای راحت‌تر است زیرا همه تنظیمات به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شوند. در دوربین معمولی شما باید همه تنظیمات را دستی انجام دهید اما در گوشی با لمس تصویر سوژه، دوربین بر روی آن فوکوس کرده و تنظیم می‌شود. برای عکاسی از کودک باید ابتدا یک تم زیبا انتخاب و زمینه را آماده کنید. بهتر است یک تم کودکانه استفاده شود تا حاصل کار زیباتر باشد.

در صورت تمایل می‌توانید هنگام عکاسی از یک فیلتر هم استفاده کنید تا جذابیت عکس را بیشتر کنید. فیلترهای کودکانه زیادی در انواع برنامه‌های تلفن همراه وجود دارند که به بهترشدن عکس شما کمک می‌کنند.

از رفلکتور در عکاسی استفاده کنید

رفلکتور یا بازتاب‌دهنده یکی از وسایل ساده اما پرکاربرد در عکاسی است که به نورپردازی بهتر در محیط کمک می‌کند. رفلکتور یک وسیله خاص نیست و شما می‌توانید برای عکاسی از هر وسیله‌ای که به بازتاب نور کمک کند، استفاده کنید. بسته با اینکه زمینه عکس شما بزرگ یا کوچک است، باید یک بازتاب‌دهنده مناسب انتخاب کنید. البته برای اینکه عکس شما حرفه‌ای‌تر باشد و از سایه در آن خبری نباشد، یک رفلکتور حرفه‌ای خریداری کنید.

ساده‌ترین نوع بازتاب‌دهنده نور در بازار، رفلکتور فنری است که می‌توانید آن را در سایزهای مختلف تهیه کنید. اگر تمایلی به خرید یک رفلکتور ندارید، می‌توانید از دیوار سفید یا پارچه سفید ضخیم و بدون چروک استفاده کنید. شیوه استفاده از بازتاب‌دهنده نور زیاد سخت نیست فقط باید کمی دقت داشته باشید تا نور را در فاصله و زاویه مناسب بازتاب دهید. در استفاده از رفلکتور باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • فاصله رفلکتور تا سوژه
 • رنگ رفلکتور (سفید بهترین گزینه است)
 • مقعر یا محدب بودن رفلکتور
 • سایز رفلکتور
 • موقعیت قرارگرفتن رفلکتور با زاویه تابش نور خورشید

پروژکتور یا منبع نور حرفه‌ای

در ابتدای مبحث باید این نکته را بیان کنیم که شما همیشه اجازه استفاده از نور غیرطبیعی برای عکاسی نوزاد را ندارید و باید شرایط آن را رعایت کنید. فقط زمانی می‌توانید از فلاش یا پروژکتور برای عکاسی نوزاد استفاده کنید که خواب بوده یا به‌وضوح چشم‌هایش بسته باشد. برای جلوگیری از واردآمدن آسیب به چشم نوزادان، این قانون را حتما در عکاسی آنها رعایت کنید؛ البته در این مورد شرایطی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

اگر هیچ گزینه‌ای به جز استفاده از فلاش برای عکس گرفتن از نوزاد ندارید، باید حتما منبع نور را حداقل در فاصله 1.5 متری از وی قرار دهید. شرط دوم این است که از نور پخش شده یا اصطلاحا دیفیوز استفاده کنید تا به چشم نوزاد آسیب نرسد.

در عکاسی از کودک، دست شما برای استفاده از فلاش یا پروژکتور بازتر است. این امکان برای شما فراهم است که در صورت نیاز از یک تا چند پروژکتور برای تامین نور صحنه استفاده کنید. عکاسی کودک بر اساس نوع تابش نور و تعداد پروژکتور به چند دسته زیر تقسیم می‌شود:

پرتره کودک

اگر در یک محیط بسته مانند آتلیه برای عکاسی کودک از تک نور استفاده کنیم، به آن پرتره کودک می‌گویند. این سبک عکاسی بین کودکان و بزرگسالان مشترک است اما برای نوزاد زیاد کاربرد ندارد. در این نوع عکاسی یک سمت کودک تیره و سمت دیگر او کاملا روشن است.برای آموزش عکاسی پرتره کودک اینجا کلیک کنید.

عکاسی ضد نور کودک

در عکاسی سیلوئت با گوشی، نور به پشت کودک می‌تابد؛ در این روش پس‌زمینه روشن و صورت کودک تاریک می‌شود. برای این نوع عکاسی به دو منبع نور نیاز است که به پس‌زمینه کودک بتابند. در این روش می‌توانید یک سافت باکس را به سمت دوربین قرار دهید تا از آن به‌عنوان پس‌زمینه استفاده شود. معمولا برای نوزاد از این مدل عکاسی استفاده نمی‌شود.

عکاسی کودک با نور کامل

در این نوع عکاسی با گوشی به نور زیادی نیاز است تا زیبایی واقعی داشته باشد. در این نوع تصویر هیچ سایه تندی نیست و از انواع نورهای پس‌زمینه، اصلی، هد و پوشاننده استفاده می‌کنیم.

عکاسی از کودک با فلاش گوشی

یکی از دشوارترین حالات، عکاسی از کودک در فضای باز است، زیرا نمی‌توانیم نور تابیده شده به سوژه را کنترل کنیم. به دلیل اینکه نور خورشید قابل کم‌ و زیاد شدن یا چرخش نیست، به آن نور ثابت گفته می‌شود. این امر شما را مجبور می‌کند که از فلاش برای تنظیم نور صفحه استفاده کنید.

استفاده از مونوپاد در عکاسی کودک

به دلیل اینکه لحظه‌به‌لحظه عکس گرفتن از کودک مهم است، باید شما هر لحظه آماده عکاسی باشید.  یکی از عواملی که به شما کمک می‌کند آمادگی خود را حفظ کنید، استفاده از مونوپاد به‌منظور ثابت ماندن گوشی است. ازآنجایی‌که دردست‌داشتن گوشی برای زمان طولانی باعث می‌شود دست شما دچار لرزش شده و عکس‌ها تار شوند، بهتر است از مونوپاد استفاده کنید.

اهمیت استفاده از اکسسوری در عکاسی کودک با گوشی

تا اینجا به این پرداختیم که چگونه با گوشی عکس باکیفیت بگیریم حال یک نکته برای زیباسازی عکس به شما پیشنهاد می‌دهیم به‌طورکلی به هر وسیله تزیینی و اضافه‌ای که در کادر دوربین گوشی قرار بگیرد، اکسسوری می‌گویند. استفاده از وسایل کوچک (متناسب با سایز کودک مانند مبل یا چتر بچگانه) در کنار نوزاد باعث جذاب شدن عکس و زیباتر شدن تم می‌شود. اگر می‌خواهید عکس‌های زیبایی از خود بگیرید یا قصد دارید با کمک گوشی خود از کودکان عکس بگیرید، اکسسوری‌های جذاب متناسب با آنها جمع‌آوری کنید.

برای خرید اکسسوری نباید باهدف خرید به یک مغازه اسباب‌بازی‌فروشی مراجعه کرده و با دستان پر خارج شوید؛ برای خرید اکسسوری کودک اصلا عجله نکنید. هرچه لوازم خاص و متنوعی خریداری کنید، در عکاسی کودک بیشتر موفق می‌شوید. سعی کنید وسایلی را بخرید که در ذهن شما ایده‌ای برای عکاسی ایجاد کنند. همه عکاس‌ها باید در چیدمان صحنه عکاسی خلاقیت داشته باشند.

برای عکاسی کودک، گوشی را چگونه در دست بگیریم؟

برای گرفتن عکس باکیفیت با گوشی، یکی از مهم‌ترین مباحثی که هنگام عکاسی از کودک اهمیت دارد ، نحوه در دست گرفتن گوشی است که اصطلاحا به آن قاب‌بندی یا کمپوزوسیون می‌گویند. شما برای عکاسی می‌توانید سه نوع قاب مستطیل افقی، مستطیل عمودی و مربع انتخاب کنید.

طبق مطالعات  90 درصد افرادی که به‌صورت غیرحرفه‌ای با دوربین گوشی عکس می‌گیرند، بیشتر از قاب مستطیل عمودی استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید از فرزند خود یک عکس کاملا حرفه‌ای بگیرید، باید حتما با توجه به نوع منظره موجود در کادر دوربین، قاب مناسب را انتخاب کنید. اگر ایده‌ای برای انتخاب قاب مناسب ندارید، در همه حالت‌ها عکس بگیرید، بعدا عکس‌های نامناسب را حذف کنید.

استفاده از نقطه طلایی در عکاسی

تا به اینجا بیشتر به بیان نکات مهم در عکاسی کودک پرداختیم، اما جا دارد که در آخرین مورد یک اصل کمتر شناخته شده درباره انواع عکاسی را بیان کنیم. از دیرباز تاکنون همه مردم سوژه را در مرکز کادر قرار داده سپس عکس گرفته‌اند؛ این کار اشتباه نیست اما در برخی موارد زیبایی لازم را از عکس می‌گیرد. بهتر است با توجه به منظره یا تم پشت سر، کودک را در سمت چپ، راست یا مرکز تصویر قرار دهید تا همه عکس‌های او یکنواخت نشوند و از لحاظ زیبایی‌شناسی هم نمره قابل قبولی کسب کنند.

جمع‌بندی

یکی از لذت‌بخش‌ترین انواع عکاسی، عکاسی از کودک است. عکاسی از موجودات کوچک و دوست‌داشتنی که در دنیای بچگانه خود سیر می‌کنند و با ژست‌های غیرحرفه‌ای به پیشواز عکاس می‌روند بسیار جذاب است. عکاسی از کودک با گوشی از دوربین‌های حرفه‌ای ساده‌تر است زیرا سیستم هوشمند آن بیشتر کارها را انجام می‌دهد؛ تنها کافی است که شما برخی نکات مربوط به آن را رعایت کنید سپس می‌توانید عکس‌‌‌ها را چاپ کنید.در این مطلب به پرسش چگونه با گوشی عکس باکیفیت بگیریم، پاسخ دادیم که احتمالا به بیشتر سوالات شما جواب می‌دهد.

آتلیه عکاسی نوشا با عکاسان مجرب و تجهیزات حرفه‌ای آماده عکاسی از شما و کودکان عزیزتان است. برای دریافت مشاوره و هماهنگی با شماره 09901717321 تماس بگیرید.