نورپردازی مناسب در عکاسی از نوزاد

اگر عکاسی هستید که به تازگی عکاسی از نوزادان را شروع کرده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که بهترین نور برای عکاسی از نوزادان چیست؟ این می‌تواند یک چالش باشد، به خصوص اگر در یک فضای کوچک کار می‌کنید. در این مطلب نکاتی را برای ایجاد نورپردازی مناسب در عکاسی از نوزاد با فلاش و با نور طبیعی مورد بحث قرار خواهیم داد.

نورپردازی مناسب در عکاسی از نوزاد

ISO 100-200: این مورد اغلب در طول عکاسی از نوزاد تغییر نمی‌کند، اما در صورت نیاز می‌توانید ایزو را تغییر دهید. اگر لازم باشد نوردهی خود را روشن یا تیره کنید، این کار را با تغییر قدرت فلاش یا تغییر ISO انجام دهید، هر دو همین کار را برای شما خواهند کرد.

سرعت شاتر: ۲۰۰ یا ۲۵۰ عدد مناسبی به حساب می‌آید. البته اگر سرعت دوربین‌تان خیلی زیاد باشد، فلاش اصلا روشن نمی‌شود یا یک نوار سیاه بزرگ در پایین تصویرتان خواهید داشت. این به دلیل آن است که شاتر سریع‌تر از آن چیزی که نور بتواند کل صحنه را روشن کند باز و بسته می‌شود. بهتر است در طول عکاسی از کودک هرگز سرعت شاتر را تغییر ندهید.

دیافراگم: بسته به موقعیتی که در حال عکاسی هستید، روی چیزی که باید در آن باشید تنظیم کنید. بهترین خروجی را می‌توانید با f/1.4 و با کم‌ترین قدرت فلاش و ایزو داشته و حدود ۱۰۰ عکس بگیرید. البته نمی‌توان عدد دقیقی برای دیافراگم اعلام کنیم زیرا این بر اساس ترجیح عکاس بر اساس عکس دلخواه است.

قدرت فلاش: از آنجایی که هنگام عکاسی معمولاً به سمت محدوده باز دیافراگم متمایل می‌شوید فلاش معمولاً روی کم‌ترین قدرت باید تنظیم شود.

نحوه ایجاد نورپردازی مناسب در عکاسی از نوزاد

چه عکاس نور طبیعی باشید، چه از نور استودیو استفاده کنید مفاهیم اولیه نورپردازی یکسان خواهند بود. نحوه برخورد شما با منبع نور ممکن است کمی ‌متفاوت باشد زیرا نور استودیویی قدرتمندتر از نور طبیعی است و می‌توان آن را تغییر داد اما در کل روش استفاده از هر دو یکسان است.

اگر به مدت طولانی عکاس سرسخت نور طبیعی بوده‌اید و بالاخره استودیوی دائمی‌خود را زده‌اید قطعا توانسته‌اید نور استودیو خود را تنظیم کنید و هر زمان که بخواهید از آن استفاده کنید در نتیجه این دسته از عکاسان قبل‌تر دانسته‌اند که چگونه از فلاش خارج از دوربین در این مرحله استفاده کنند، بنابراین فقط باید آن را در استودیوی خود گنجانده باشند!

اگر با نور طبیعی کار می‌کنید این انتخاب هم عالی است! تنها چیزی که نیاز دارید یک پنجره فوق العاده بزرگ و آمادگی شما و نوزاد مورد نظر برای عکاسی است. ممکن است بسته به موقعیت اتاق، پنجره و محل عکاسی به یک رفلکتور نیاز داشته باشید. معمولاً از رفلکتور برای ژست‌های روبه‌رو یا برای پر کردن پس‌زمینه در سمت مخالف نور استفاده می‌شود. در نتیجه نیازی نیست به شدت به آن متکی باشید. مهم این است که منبع نور چه از پنجره باشد چه از نور استودیو، به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند یک محدوده بزرگ برای عکاسی را بپوشاند.

نورپردازی استودیو برای عکاسان نوزاد

در ادامه خواهید فهمید که چگونه نورپردازی نوزاد در استودیو انجام می‌شود. هر منبع نوری با زاویه ۴۵ درجه پرتاب می‌شود، چه از نور استودیویی چه از نور طبیعی استفاده کنید. در عکس زیر رفلکتور را در سمت چپ می‌بینید که از آن برای حالت‌های جلو استفاده می‌شود تا سایه نرم و یکنواخت در هر دو طرف حفظ شود. برای حالت‌های جانبی، سر کودک به سمت نور است و رفلکتور به سمت پس زمینه می‌چرخد.

هرگز نباید نور را به بینی کودک منعکس کنید. نور باید از حدود بینی پایین آمده و به آرامی ‌از بقیه بدن عبور کند. نور برای نورپردازی باید ملایم و دور تا دور را فرا گرفته و در حالت کم نور باشد.

هنگام عکاسی از ژست‌های والدین، از نور خود به همان شیوه استفاده کنید اما نور تا سقف بلند شده باشد.

راه اندازی نورپردازی نوزاد برای استودیو

هنگام تنظیم نور از یک پنجره، تنظیمات باید شبیه قبل باشد. یعنی نور را در زاویه ۴۵ قرار دهید و مطمئن شوید که به هیچ وجه از بینی کودک بالا نمی‌رود. هنگامی ‌که کودک به پهلو دراز می‌کشد، سر او به سمت پنجره در قرار بگیرد.

نکات مهم نورپردازی مناسب در عکاسی از نوزاد

آیا به تازگی به عنوان یک عکاس کودک شروع کرده‌اید یا سال‌ها است این کار را انجام می‌دهید؟ در هر صورت عکاسی نوزاد با مجموعه‌ای از موانع منحصر به فرد خود همراه است که باید با آنها آشنا شوید. علاوه بر انتخاب ژست مناسب و این مسئله که نوزادان همیشه به مراقبت ویژه بیش‌تری نیاز دارند نورپردازی به نوزاد باید با دقت فراوانی انجام شود که او آسیبی نبیند. برای اینکه کارتان را کمی‌ آسان‌تر کنیم، نکاتی بسیار ساده و ایمن برای انجام نورپردازی اصولی عکاسی از نوزادان ارائه کرده‌ایم.

در عکاسی همه چیز به نور بستگی دارد و حیات عکاسان بدون آن نمی‌تواند وجود داشته باشد. یکی از ابزارهای ضروری که شما به عنوان یک عکاس حرفه‌ای باید داشته باشید، رفلکتورها برای بیرون و داخل آتلیه است. آنها برای پخش، جهش یا نمایش نورهای مصنوعی و طبیعی بسیار مهم هستند. اکثر عکاسان مفهوم اصلی نورپردازی را درک نمی‌کنند، اگر شما یکی از آنها هستید پس باید این مطلب را بررسی کنید. در ادامه یاد خواهید گرفت که چه زمانی و چگونه از رفلکتورها در عکاسی نوزادان استفاده کنید.

انتخاب رفلکتور مناسب

اگر تجربه‌ای در خرید رفلکتور ندارید، با ویژگی‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌ها و شکل‌های بسیار که می‌تواند کمی‌ سخت باشد، کار برای شما سخت است ولی می‌توانید با دریافت فاکتورهای زیر اقدام به خرید آنها کنید:

اندازه رفلکتور

برای عکاسی از نوزادان، اگر می‌خواهید یک انتخاب قابل حمل داشته باشید یا پرتره می‌گیرید، باید یک انتخاب جمع و جور داشته باشید. رفلکتورها، نور را در یک محدوده وسیع پخش و نور را ملایم‌تر می‌کنند. آنها می‌توانند برای جابه‌جایی کمی ‌سخت باشند، اما یک رفلکتور ۱ متری شامل سطوح مختلفی است که بسته به نیاز می‌توان آنها را تغییر داد، همچنین قابل جمع شدن هستند. رفلکتور‌های بزرگ‌تر ۱ متر برای نور استودیو بهترین بوده و می‌توانند در بیرون از استودیو ناخوشایند باشند.

اندازه سافت باکس

شکل سافت باکسی که در نورپردازی استفاده می‌کنید و همچنین فاصله بین سافت باکس و نوزاد، دو عاملی هستند که تفاوت زیادی در نتایج ایجاد می‌کنند. علاوه بر اشکال مرسوم (یعنی مستطیل، مربع و هشت ضلعی)، اشکال دیگری مانند گرد و شش ضلعی نیز وجود دارند.

در مورد اندازه، قاعده کلی این است که اندازه یک سافت باکس باید تقریباً با مورد عکاسی متناسب باشد. این بدان معنی است که یک عکس تمام بدن ممکن است به یک سافت باکس در محدوده ۱.۲ متر یا بزرگتر نیاز داشته باشد، در حالی که یک عکس نیمه یا پرتره ممکن است به یک سافت باکس در محدوده حدود نیم متر نیاز داشته باشد.

نور پس زمینه

خروجی پس زمینه کودک با نور طبیعی شگفت انگیز است. نور حاشیه‌ای ساخته شده از نور پس زمینه، طرح کلی نوزاد را نشان می‌دهد و سایه ملایمی ‌را به پشت تصویر می‌دهد. مسئله این است که قسمت‌هایی از نوزاد را در سایه قرار می‌دهد. هنگامی‌که رفلکتور را مستقیماً در مقابل سوژه قرار می‌دهید، می‌توانید به سرعت نور خورشید را منعکس کنید و نور ملایمی‌ را به جلو اضافه کنید. با این کار می‌توانید تعداد سایه‌های روی کودک را کنترل کنید.

تنظیم روی دوربین

نصب نور روی دوربین بهترین استفاده از یک رفلکتور است که تاکنون ذکر کردیم. یکی از بهترین ویژگی‌های رفلکتور قابل حمل بودن آن است. هنگام عکاسی نقطه ای، تنها چیزی که نیاز دارید رفلکتور و یک نور با کیفیت با سرعت است. هنگامی‌که رفلکتور به عنوان نور کلیدی قرار می‌گیرد، می‌تواند هر نور موجود مصنوعی یا طبیعی را روی سوژه بتاباند و حس قدرت را به تصاویر ارائه دهد. مثل این است که یک نورپردازی استودیویی در جیب پشتی خود داشته باشید. همچنین می‌توانید از یک رفلکتور طلایی برای تابش نور خورشید و ایجاد سایه‌های جذاب بر روی کودک استفاده کنید.

نورپردازی مصنوعی برای عکاسی از نوزاد

هنگامی که یک رفلکتور در مقابل منبع نور اصلی قرار می‌گیرد، نور پرکننده شگفت انگیزی از خود ساطع می‌کند. همچنین می‌توانید رفلکتورها را در دامان کودک یا به صورت زاویه دار در مقابل آنها قرار دهید. این ویژگی عکس را نرمال کرده و تمام سایه‌های زیر چانه و چشم‌ها را کم‌رنگ می‌کند.

آتلیه عکاسی نوشا با عکاسان مجرب و تجهیزات حرفه‌ای آماده عکاسی از شما و کودکان عزیزتان است. برای دریافت مشاوره و هماهنگی با شماره 09901717321 تماس بگیرید.